Właściwy dobór butów turystycznych

Trudno wyobrazić sobie pieszą wycieczkę bez wygodnych butów. Coraz więcej osób decyduje się na wybór profesjonalnego sprzętu i sięga po buty turystyczne, dzięki którym zyskują większy komfort nawet w trudnych warunkach. Zakup nie powinien być jednak przypadkowy i uwzględniać kilka czynników. Kluczowym kryterium są nasze plany turystyczne – w zależności od rodzaju podłoża, wskazany będzie zakup określonego modelu.

Góry czy niziny?
Charakter naszej trasy turystycznej powinien determinować wybór obuwia. Struktura buta będzie różnić się w zależności od przeznaczenia, a co za tym idzie, zmienią się odczucia ich użytkowników.
Jeśli obrana przez nas trasa w większości wiedzie przez równiny, wskazany będzie zakup niskich butów turystycznych, które sięgają maksymalnie do kostki. W tym przypadku istotna jest jakość i wytrzymałość materiałów wykonanych do produkcji obuwia, płaski teren nie wymaga natomiast dodatkowego usztywnienia okolic kostki. Niskie buty turystyczne sprawdzą się także podczas uprawiania nordic walking.

Wyprawa w wysokie góry wymaga od turysty nie tylko większego doświadczenia, ale także przygotowania. Buty stają się wówczas jednym z istotniejszych elementów na etapie kompletowania ekwipunku. Modele z niską cholewką, które znakomicie sprawdzają się na terenie płaskim, mogą okazać się niewystarczające i stwarzać większe ryzyko kontuzji. Odpowiednim wyborem będą wysokie buty trekkingowe, w których stosuje się zaawansowane technologie wpływające na komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

Najistotniejszym elementem jest wysoka cholewka stabilizująca nogę i pomagająca chronić kostkę przed skręceniem. Buty przeznaczone na górskie wędrówki posiadają także technologie zapobiegające przeciekaniu – jedną z nich jest odpowiednia membrana. Często spotyka się także klejone szwy, dzięki którym woda nie dostaje się do środka. Taka ochrona może okazać się przydatna ze względu na gwałtownie zmieniającą się pogodę w górach. W przypadku wysokiego obuwia turystycznego istotna jest także dobrze wyprofilowana podeszwa, dzięki której zyskujemy lepszą przyczepność do podłoża.

Buty na zimowe wyprawy
Warunki podczas górskich wyprawy są jeszcze bardziej wymagające, dlatego odpowiednie obuwie staje się niezbędne – szczególnie istotne będzie wzmocnienie podeszwy dzięki specjalnym wkładkom. Profesjonalne buty przystosowane są także do raków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.